Click on images for larger view
Fenix ARB-L18-1100 18350 Rechargeable Battery
No: 18-8526 | Mfg: ARB-L18-1100
Fenix ARB-L18-1100 18350 Rechargeable Battery. Choose this Fenix ARB-L18-1100 battery when you need a replacement or if you want to carry an extra battery. This 18350 Li-ion rechargeable battery has a capacity of 1100mAh and a maximum input/output current of 7A. It includes a protection circuit in the anode to help prevent short circuits, over charge/discharge and over heating.
Fenix ARB-L18-1100 18350 Rechargeable Battery Specs:
  • Model: ARB-L18-1100
  • Capacity: 1100mAh
  • Voltage: 3.6V
  • Charging Current: 200mA recommended; 1100mA max
  • Max Charging Current: 7A
  • Size: Length: 1.54", Diameter: 0.74"